بوتاکس دیسپورت یکی از متدهای درمانی زیبایی سرپایی و بدون بیهوشی و بی درد می باشد که جهت کاهش و برطرف کردن خطوط و چین و چروک های متوسط تا شدید پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه تاثیر و کارکرد دیسپورت همانند بوتاکس می باشد و با ممانعت از ارسال پیام های عصبی و بی حرکت و فلج کردن عضلات نواحی تحت درمان ، در نهایت خطوط و چین و چروک های شدید نواحی مورد نظر صاف شده و کاملاً برطرف می شوند تا جوانی دوباره به پوست بازگردد.

دیسپورت DYSPORT محصولی است که توسط  کمپانی ipsen انگلیسی تولید و به بازار عرضه شده است و جهت از بین بردن چین و چروک ها و خطوط پوست صورت مورداستفاده قرار می گیرد. عملکرد دیسپورت بدین گونه است که ماهیچه های قسمت های تحت درمان را بی حس و فلج خواهد کرد تا از ایجاد چین و چروک ممانعت به عمل آورد. دیسپورت در حقیقت نوروتوکسینی می باشد که توسط یک مولکول پروتئینی محصور گردیده و نحوه کارکرد آن بدین شکل می باشد که پیغام های عصبی مغز را به نواحی مورد تزریق متوقف می سازد و با این عمل از خطوط و چروک های نواحی تحت درمان کاسته و آن ها را از بین می برد. تاثیرات تزریق دیسپورت طی ۲۴ ساعت معلوم می شود. بیشتر افراد تاثیرات آن را در طی یک الی هفت روز بعد از تزریق مشاهده می نمایند.

عملکرد بوتاکس دیسپورت

این محلول تزریقی با خنثی سازی ماهیچه های مرتبط با نواحی پیشانی و میان دو ابرو ، چین و چروک های عمیق این قسمت ها را تا حدودی کاهش و از بین می برد. این چین و چروک ها غالباً به سبب جمع شدگی زیاد از حد ماهیچه های قسمت پیشانی و حرکت صورت ظاهر می شوند (چروک های دینامیک) و نه فقط بر روی صورت اشخاص میانسال مشاهده می گردد، حتی نشانه های آن را می توان بر روی پوست صورت اشخاص زیر ۴۰ سال هم دید.

در این شیوه درمانی زیبایی (تزریق دیسپورت) یک تزریق میان ۵ نقطه بالا و میان ابروها و قسمت پیشانی صورت می گیرد و به گونه ی موقتی جمع شدگی عضلانی را در این نواحی متوقف می سازد. در تزریق بوتاکس دیسپورت فقط ماهیچه های نواحی تحت درمان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و دیگر نواحی و عضلات و بافت های صورت حرکت عادی و طبیعی خود را همچنان خواهند داشت.

کاربرد بوتاکس دیسپورت

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس دیسپورت با بی حرکت کردن و شل کردن ماهیچه های نواحی تحت درمان جهت هموار کردن چروک های پوست و به وجود آمدن چهره ای جوان تر استفاده می شود. از جمله دیگر کاربردهای بوتاکس دیسپورت در حوزه ی پزشکی می توان به کاهش تعرق در نواحی دست ها و زیربغل ، رفع لوچی ، دیستونی ، میگرن و بلفارواسپاسم و … اشاره کرد.

ماندگاری نتایج بوتاکس دیسپورت

برای آگاهی از میزان ماندگاری دیسپورت باید بدانید که دوز تزریقی بوتاکس دیسپورت از شخصی به شخص دیگر متفاوت خواهد بود و معمولاً آقایان به دوز مصرفی زیادتری در مقایسه با خانم ها احتیاج دارند. آثار تزریق بعد از ۲۴ الی ۷۲ ساعت ظاهر خواهد شد و آثار نهایی تزریق را می توان در طی ۱ الی ۴ هفته مشاهده کرد. دوام و طول عمر این بوتاکس معمولاً ۳ الی ۴ ماه خواهد بود. ولی ماندگاری دیسپورت در تعدادی از بیماران ، به ویژه آنانی که تزریق را در یک قسمت دوباره تکرار می کنند امکان دارد تا ۶ ماه و یا حتی زیادتر هم دوام و طول عمر داشته باشد. ضخامت پوست ، شدت چین و چروک ها ، آفتاب سوختگی ، میزان تزریق و نواحی تحت درمان از جمله مواردی می باشند که می بایست پیش از تزریق به آن ها توجه داشت.

مزایای بوتاکس دیسپورت

این داروی تزریقی جهت استفاده بیمارانی که دیگر تزریق بوتاکس برای آنان تاثیرگذار نمی باشد مناسب و قابل استفاده خواهد بود. پخش یکدست و هموار دارد. از جمله مزایای دیسپورت روشی غیرجراحی و سرپایی است.
خطرات و عارضه های اندکی دارد. از جمله مزایای دیسپورت آثار تزریق به سرعت ظاهر می شود.
ماندگاری طولانی تری دارد. از جمله مزایای دیسپورت سبب ایجاد چهره ای عادی و طبیعی می شود.

عوارض جانبی بوتاکس دیسپورت

نظر به این که محلول تزریق دیسپورت غالباً جذب ماهیچه های نواحی تحت درمان می شود و مقدار اندکی از آن به جریان خون وارد می شود ، به میزانی که جهت رفع چین و چروک استفاده و تزریق می شود ، تا حدودی هیچ خطر جدی برای بیمار به وجود نمی آورد. ولی نظیر تمام داروهای تزریقی امکان دارد سبب ایجاد قرمزی و سوزش ناچیزی در نواحی مورد نظر شود که بعد از گذشت چند ساعت از بین می رود.

در تعدادی از بیماران امکان دارد بعد از تزریق؛ تهوع ، سردرد ، واکنش های حساسیت زا نظیر تحریک و خارش پوست و نشانه های سرماخوردگی در فرد ظاهر گردد که غالباً بعد از طی ۷۲ ساعت برطرف خواهند شد. اگر چه تزریق دیسپورت عوارض جدی به دنبال ندارد ولی قادر است موجب افتادگی پلک و دوبینی در بیماران شود. تزریق دوز زیاد از حد دارو ، تزریق در نواحی نادرست ، انجام ندادن توصیه ها و مراقبت های پس از تزریق سبب ایجاد عارضه های فوق خواهد شد.از این رو برای تزریق دیسپورت می بایست حتماً به پزشکان و متخصصان ماهر در کلینیک های معتبر مراجعه کنید.

مدت ماندگاری دیسپورت

دوام و طول عمر بیشتر تزریق های انجام شده ۴ الی ۶ ماه می باشد. هرچند تعدادی از افراد دوام و طول عمر یک ساله ی دیسپورت را هم مشاهده کرده اند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp